Magnetresonantstomograafia (MRT) 

Mida kujutab endast MRT uuring? 
MRT uuringul saadakse detailsed pildid südamest kasutades tugevat magnetvälja ja raadiolaineid. MRT uuringut kasutatakse südame ning südame klappide anatoomia ja funktsiooni hindamiseks, südamelihase kahjustuse avastamiseks, iseloomustamiseks ja jälgimiseks ning suurte veresoonte anatoomia hindamiseks. Reeglina on südame MRT uuringul vajalik kontrastaine süstimine, mille tarbeks paigaldatakse Teie käele veenikanüül. 

 

Mida saab MRT-ga uurida? 
Peamised MRT uuringu näidustused on südamelihase põletikuliste ja infiltratiivsete haiguste avastamine ja ravivastuse hindamine, südamepuudulikkuse tekkepõhjuse väljaselgitamine, südamelihase infarkti ulatuse hindamine, hapnikupuuduse tekke hindamine südamelihases ning suurte veresoonte haiguste diagnoosimine ja jälgimine. Meie osakonnas teostatavad sagedasemad uuringud on MRT südamest, MRT stress-perfusioon ja MRT angiograafia aordist. 

 

Kas MRT uuring vajab erilist ettevalmistust? 
Tavaline südame uuring ei vaja erilist ettevalmistust – enne uuringut võib süüa ja juua, määratud ravimeid tuleb võtta ettenähtud annuses ja ajal.

 
Enne uuringut küsitakse, kas Teie kehas on metalli sisaldavaid võõrkehasid, näiteks liigeste proteese või luumurdude ravis kasutavaid plaate ja kruvisid. Reeglina ei tehta uuringut südamestimulaatoriga patsiendile. Uuringu vastunäidustuseks on sisekõrva implantaat. 


Erandiks on aga südame stress-perfusiooni uuring. Uuringuks ettevalmistava infolehe annab Teile uuringule suunav arst või saate seda lugeda siit. Palume sealseid korraldusi kindlasti järgida, sest vastasel juhul lükkub Teie uuring edasi. Peamised piirangud puudutavad kofeiini sisaldavate jookide tarbimist ja suitsetamist, mis mõlemad võivad alandada uuringu diagnostilist täpsust ja seetõttu anda valesid tulemusi. 

 

Kas kontrastaine süstimine kujutab endast ohtu?
MRT kontrastained sisaldavad raskmetalli gadoliinium, mis muudab kudede omadusi ja võimaldab seeläbi saada vajalikku informatsiooni, mida ilma kontrastaineta ei saaks. Mittesoovitavaid reaktsioone kaasaegsetele gadoliiniumi sisaldavatele kontrastainetele esineb väga harva. Enamus inimesi ei tunne kontrastaine süstimise ajal midagi, vähesed tajuvad külmatunnet käes, kuhu ainet süstitakse, kerget iiveldust või peavalu. Normaalse neerufunktsiooni korral eritub valdav osa kontrastainest neerude kaudu uriini 24 tunni jooksul. MRT kontrastaine tavalisimad vastunäidustused on rasedus ja raske neerupuudulikkus.

 

Kuidas MRT uuringut läbi viiakse? 
Esmalt tuleb Teil pöörduda registratuuri, kust antakse järjekorranumber. Numbri alusel kutsutakse Teid uuringuruumi. Seejärel suunatakse Teid riietusruumi ja palutakse, peale aluspükste, eemaldada kõik riided ning panna selga ühekordseks kasutuseks mõeldud püksid ja pluus. Eemaldada tuleb kõik metalli sisaldavad esemed nagu käekell, ehted jm. Siis tuleb Teil heita uuringulauale selili. Rindkerele paigaldatakse EKG-klemmid, käele veenikanüül (stress-perfusiooni uuringu puhul mõlemale käele), käsivarrele vererõhumõõtmiseks mansett. Lisaks asetatakse Teie rindkerele maskitaoline mähis. Kui kõik ettevalmistused on tehtud, liigub uuringulaud koos Teiega toru sisse. Kui Teil on esinenud klaustrofoobiat, siis ei pruugi Te taluda toru  sees olemist. Teile antakse pihku aga paanikanupp, juhuks, kui Teil peaks halb hakkama. 


Tavalisel südame või aordi uuringul ei manustata muid ravimeid peale kontrastaine. Südame stress-perfusiooni uuringul manustatakse Teile aeglaselt ravimit nimega adenosiin, mis laiendab Teie veresooni ning seeläbi on võimalik hinnata südamelihase verevarustust. Adenosiini süstimise ajal tunnevad inimesed kõige sagedamini ebamugavustunnet või raskustunnet rindkeres, hingamisraskust, pearinglust, ebamugavustunnet kaelas või alalõuas. Adenosiin on väga lühikese toimeajaga, lagunedes suures ulatuses juba 10 sekundi jooksul. 


MRT masin teeb kogu uuringu ajal küllaltki kõva häält. Uuringu käigus palutakse Teil korduvalt hinge kinni hoida. Kõige pikem hingamispeetus on stress-perfusiooni uuringul. Seda kõike seletab Teile enne uuringut täpsemalt radioloogiatehnik. 

 

Kui kaua kestab MRT uuring? 
MRT uuring kestab reeglina suhteliselt kaua – tavalise südame uuringu jaoks on planeeritud üks tund, stress-perfusiooni uuringu jaoks poolteist tundi. 

 

Patsiendi infoleht