Südant ei saa pausile panna

Eesti Kardioloogide Selts koos Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumiga tuletab meelde, et ka COVID-19 pandeemia perioodil tuleb oma südame tervise eest hoolt kanda. Haigestumus ning suremus südame- ja veresoonkonna haigustesse on jätkuvalt kõrge kogu Euroopas. Eestis on need endiselt kõige sagedasemad surma põhjustajad.

Uuringute alusel on selgunud, et COVID-19 pandeemia esimese laine ajal otsis südameprobleemidega arstiabi märgatavalt vähem patsiente ning seetõttu jõudsid paljud infarktihaiged haiglasse liiga hilja. Peamiseks põhjuseks oli patsientide hirm COVID-19 pandeemia ajal kutsuda kaebuste korral kiirabi või pöörduda arstile. “Käesoleva kampaaniaga soovime rõhutada, et ägedate südamehaiguste ravi on ka pandeemia tingimustes ööpäevaringselt kättesaadav, elupäästev ja turvaline. Ägedate südamehaiguste kiire ravi on koroonaviiruse perioodil Eestis täielikult kättesaadav ja heal tasemel,” rõhutab Regionaalhaigla kardioloog prof Margus Viigimaa.

„Südameinfarkti puhul loeb iga minut, abi kutsumisega ei tohi viivitada, ka pandeemia ajal,“ lisab Regionaalhaigla kardiointensiivraviosakonna kardioloog dr Martin Serg.

Koostöös Euroopa Kardioloogide Seltsiga on valminud veebileht (https://www.cantpauseaheart.org/et; www.eks.ee/covid/ ), kus tutvustatakse ägedate südamehaiguste peamisi sümptomeid ning kuidas vastavas olukorras käituda. Infarkti kahtlusel on oluline kutsuda koheselt kiirabi. Õigeaegse ja kiire ravi korral välditakse enneaegseid surmasid, raske haiguse väljakujunemist ja hilisemat elukvaliteedi langust.

Krooniliste südamehaigustega inimesed saavad veebilehelt vastused sagedasematele küsimustele ning soovitusi koroonaviirusega toimetulekuks. Lisaks lükatakse ümber levinumad pandeemiast tingitud hirmud ja müüdid.

Lisainfo: www.eks.ee/covid